Lakier wybiórczy UV

Start - Nasze usługi - Lakier wybiórczy UV
Lakierowanie UV

Lakier wybiórczy UV (lakier punktowy, selektywny)

Jest to uszlachetnienie, które dodatkowo akcentujące wybrane elementy na powierzchni opakowań. Zazwyczaj stosuje się go dla podkreślenia detali, na przykład logo lub nazwy firmy. Wybiórczy lakier UV ma mocny połysk i odbija światło, co nadaje opakowaniom prestiżowego charakteru i wyjątkowej elegancji.

O czym należy pamiętać stosując lakier selektywny UV na opakowaniach?

Elementy wykonane lakierem wybiórczym mogą nieznacznie różnić się na poszczególnych użytkach. Szczególnie w przypadku druku offsetowego, położenie lakieru może skutkować brakiem idealnego spasowania się z drukiem. Dlatego nie zalecamy stosowania lakieru na bardzo małych elementach i zbyt drobnym tekście. Spowodowałoby to zalanie wolnych przestrzeni i brak idealnego spasowania z drukiem.

Lakier punktowy UV na czarnych i ciemnych powierzchniach

W przypadku czarnych i ciemnych powierzchni, lakier wybiórczy dodatkowo podkreśla głębię koloru. Ta właściwość pozwala uzyskać mocniejszą czerń papieru na elementach pokrytych lakierem. Trzeba przy tym pamiętać, że lakier wydobywa fakturę powierzchni. Zastosowany na materiałach niepowlekanych, często nie jest idealnie gładki i wygląda dokładnie tak samo jak to, co znajduje się pod spodem. Najlepszy efekt daje zastosowanie lakieru punktowego UV na powierzchniach uszlachetnionych wcześniej folią matową.

Czy lakier wybiórczy można łączyć z innymi uszlachetnieniami?

Lakier wybiórczy można stosować w połączeniu z innymi uszlachetnieniami, na przykład tłoczeniem. Zasada ta nie dotyczy jednak hot stampingu, od którego zalecamy zachować bezpieczną odległość.

Udostępnij