Sztancowanie

Start - Nasze usługi - Sztancowanie
Sztancowanie

Sztancowanie jest czynnością introligatorską, która polega na wykrawaniu z arkusza papieru, tektury, kartonu, folii samoprzylepnej, kartonu czy innych tworzyw sztucznych, skomplikowanych kształtów, których nie można uzyskać za pomocą krojenia na gilotynie. Sztancowanie opakowań i pudełek polega na ich wycinaniu według założonego projektu tak by idealnie składały się w zaprojektowany kształt.

Cały proces odbywa się za pomocą wykrojnika, który posiada nóż o odpowiednio wyprofilowanym kształcie ostrza, wtłaczany z wielką siłą w prostopadłe podłoże (na wylot). Warto wiedzieć o tym, że w jego trakcie można również rowkować, czyli wgniatać w powierzchnię linie o konkretnych kształtach. Wykrojnik umożliwia również nadawanie produktom pożądanych kształtów zewnętrznych, jak i wykrawanie w nich otworów.

Sztancowanie płaskie to podstawowa metoda, dzięki której uzyskamy wspomniane już wyżej wykrojniki do tektury, kartonów, dzięki którym uzyskamy wiele produktów niezbędnych współcześnie w produkcji i reklamie. W ich przypadku ostrza poruszają się w kierunku góra-dół.

Posiadają odpowiedni automat sztancujący można nawet przeprowadzić sztancowanie aluminium lub blachy, pozwalając na uzyskanie wykrojów do zastosowań innych niż introligatorskie. W niektórych zakładach produkcyjnych stosuje się specjalistyczne lasery, które umożliwiają sztancowanie arkuszy blachy nawet o grubości kilku milimetrów.

Udostępnij